Gaziantep Destek Eğitim Danışmanlık ve Personel Belgelendirme Test ve Sertifikalandırma A.Ş.

MOTORLU KARA TAŞITLARI

2020-06-17 13:25:43 tarihinde yayınlandı.

 

ALIM SATIM TİCARETİ YAPAN İŞLETMELER İÇİN

ÖNEMLİ DUYURU

 

Sayın Üyemiz,

 

Bilindiği üzere; İkinci el motorlu kara taşıtlarının ticaretine ilişkin usul ve esasların düzenlenmesi amacıyla hazırlanan ”İkinci el Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik” 13 Şubat 2018 tarihli resmi gazetede yayımlanmıştır.

 

Bahse konu Yönetmeliğin ilgili maddelerinde; ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretinin, işletmesi adına yetki belgesi alan tacirler ile esnaf ve sanatkârlar tarafından yapılması öngörülmüş ve ikinci el motorlu kara taşıtı alım satım faaliyetlerini sürdürebilmeleri için, Ticaret İl Müdürlüklerinden alınan Yetki Belgelerine sahip olup olmadığı iş yeri açma ve çalışma ruhsatı verilmeden önce yetkili idareler tarafından"Kontrol edilir ve yetki belgesi olmayan işletmelere ruhsat verilmez. hükmüne yer verilmiştir.

 

Hâlihazırda taşınmaz ticaretiyle iştigal eden gerçek veya tüzel kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların faaliyetlerine devam edebilmesi için durumlarını Yönetmelikte öngörülen şartlara uygun hale getirerek 31 Ağustos 2020 tarihine kadar yetki belgesi almaları gerekmektedir.

 

İkinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden işletmelerin yetki belgelerini alabilmeleri için “Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışmanı veya Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu" alanlarından birinden Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmaları gerekmektedir.

 

Odamız bünyesinde faaliyet gösteren Mesleki Yeterlilik Merkezimizde, çözüm ortaklarımız aracılığı ile Motorlu kara taşıtları alım satım sorumlusu ve/veya danışmanı alanında Mesleki Yeterlilik sınavlarımız yapılacaktır.

 

Bu çerçevede, Motorlu kara taşıtı alım satımı ile ilgili sınavlara girerek mesleki yeterlilik belgesi almak isteyen işletmelerin 25 Haziran 2020, Perşembe günü mesai bitimine kadar Odamız Yetkilileri ile iletişime geçerek, başvurularını yapmalarını önemle rica ederiz.

 

Saygılarımızla,

 

İrtibat Adresimiz: GTO Mesleki Yeterlilik Merkezi

(İncilipınar Mh. GTO hizmet binası 4.kat)

Telefon Numaramız: 0 342 220 30 30 (127)

E-mail Adresimiz:info@gtomym.com

Web Sitemiz: www.gtomym.com